عکاسی تبلیغاتی

تفاوت بین عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی در چیست؟

تفاوت بین عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی در چیست؟

عکاسی تبلیغاتی و صنعتی دو روش عکاسی رایج هستند که قصد نهایی از هر دوی آنها به دست آوردن مشتریان بیشتر برای کسب و کار و بهبود فرایند بازاریابی است. فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در زمینه‌های متفاوتی است که در ادامه مقاله قصد بررسی آنها را داریم.

فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در ترکیب بندی، ایده پردازی، وسایل مورد استفاده در کنار سوژه و … است که همه این موارد را در این مقاله بررسی می‌کنیم.

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی یکی از بزرگ‌ترین شاخه‌های عکاسی است و هدف از عکاسی صنعتی به نمایش گذاشتن دقیق محصولات و خدمات یک برند یا کسب و کار است.

عکاسی صنعتی در کسب و کارهای مختلفی مانند کارخانه ها شرکت ها تولیدی ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. حتی ممکن است برخی از مجلات و شرکتهای تبلیغاتی هم از عکاسی صنعتی در کاتالوگ های خود استفاده کنند.

عکاسی صنعتی حوزه های مختلفی را در بر میگیرد از جمله عکاسی محیطی، عکاسی جواهرات و طلا، عکاسی پوشاک، عکاسی مواد غذایی و خوراکی، عکاسی شیشه و بلور و غیره.

عکس‌هایی که در عکاسی صنعتی تهیه می‌شود اغلب برای مقاصد تجاری تبلیغاتی انتشار در وب سایت، بروشور، کاتالوگ یا صفحات شبکه های اجتماعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مانند سایر انواع عکاسی، مهم‌ترین ابزار عکاسی صنعتی نیز دوربین است.

از دیگر وسایلی که برای عکاسی صنعتی لازم است تجهیزات نورپردازی، میز عکاسی، سه پایه، اکسسوری تبلیغاتی، دکور، سیستم با گرافیک بالا و … است.

در پاسخ به این سوال که فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی چیست می‌توان گفت یکی از تفاوتهای اصلی این دو در اکسسوری های تبلیغاتی مورد استفاده است. همچنین دکور عکاسی و نیز ممکن است در این دو حوزه با یکدیگر متفاوت باشند.

نکات مهم در عکاسی صنعتی

نکات مهم در عکاسی صنعتی

یکی از مهم‌ترین نکات در عکاسی صنعتی آشنا بودن به ترند های عکاسی روز و سلیقه کاربران امروزی است.

در عکاسی صنعتی لازم است به یک نکته توجه کنیم و آن هم این است که پس زمینه شما نباید شلوغ باشد با توجه به اینکه در عکاسی صنعتی هدف اغلب تجاری و بازاریابی است باید پس زمینه شما خلوت و ساده باشد تا توجه مشتری به محصول یا خدماتی که عکاسی شده جلب شود.

نکته مهم دیگر توجه به تعادل رنگ سفید است در این نوع عکاسی تعادل رنگ سفید اهمیت زیادی دارد که باید با توجه به نور تنظیمات دوربین به درستی صورت گیرد.

سومین نکته مهم در عکاسی صنعتی این است که از وضوح بالایی در عکاسی استفاده کنید. هر چقدر عکس‌ها با جزئیات بیشتری مشخص باشند توجه مشتری را بهتر جلب می‌کند. از سوی دیگر شما باید با تئوری رنگ ها و ترکیب آنها آشنایی کافی داشته باشید تا در انتخاب رنگ های مورد استفاده در عکاسی بهترین انتخاب را داشته باشید.

قانون مهمی که تقریباً در همه سبک های عکاسی مورد استفاده از قانون یک سوم است در قانون یک سوم به جای آن که سوژه در مرکز عکس قرار گیرد در یک سوم سمت راست یا چپ قرار می گیرد. علت این قانون جذاب شدن بیشتر عکس‌ها است.

نکته دیگری که در عکاسی صنعتی باید به آن توجه داشت استفاده از اکسسوری استفاده از نور طبیعی استفاده از بک گراند جذاب و ساده استفاده از لنز مناسب تنظیم دیافراگم و استفاده صحیح از فوکوس است. همچنین توصیه می‌شود در عکاسی صنعتی از زاویه های مختلف محصول عکس بگیرید.

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

عکاسی تبلیغاتی چیست؟

در عکاسی تبلیغاتی نیز تمرکز بر جذاب نشان دادن محصول و جلب توجه مشتری به محصول است.

در این نوع عکاسی المان‌های مختلف از جمله اکسسوری دکور نور و رنگ به گونه‌ای کنار هم قرار می‌گیرند که جذاب‌ترین حالت ممکن را برای نمایش محصول به کاربر خلق کنند.

معمولاً از عکس‌های تبلیغاتی بیشتر از عکس‌های صنعتی در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود.

این تصاویر به سادگی عکس‌های تبلیغاتی نیستند و ممکن است بک گراند ساده‌ای نداشته باشند. این نوع عکس ها باید کاملاً جذاب، اغواگرانه و جالب توجه باشند. در این نوع عکس‌ها معمولاً جزئیات محصولات عکاسی نمی‌شود.

نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی

نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی

یکی از مهم‌ترین نکات در عکاسی تبلیغاتی خلاقیت است. در این نوع عکاسی خلاقیت عکاس حرف اول را می‌زند و باعث جذاب تر شدن تصاویر می‌شود.

به عنوان مثال ممکن است به جای آن که عکاس تصمیم بگیرد سوژه به صورت ثابت و معمولی روی سطح قرار گرفته باشد به صورت معلق در فضا قرار گیرد و با المان‌های خاصی عکس جذاب شود.

نکته مهم دیگر این است که در این نوع عکاسی عکاس باید سعی کند محصولات را از یک زاویه غیر معمول ببیند و عکسی خلاقانه و جذاب به کاربر ارائه دهد.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در عکاسی تبلیغاتی استفاده می‌شود، استفاده از عکاسی ماکرو است. این نوع عکاسی با توجه به دیده خلاقانه و غیر معمولی که دارد به عکاس کمک می‌کند عکسی جذاب دیدنی و متفاوت به عنوان یک عکس تبلیغاتی تهیه کند.

نکته بعدی این است که در عکاسی تبلیغاتی باید سعی شود کاربردهای مختلفی از یک محصول نمایش داده شود برای انجام این عمل باید اکسسوری‌هایی از قبل تهیه شود و عکس‌ها حتماً ادیت شوند.

همان طور که گفتیم ایجاد یک پس زمینه جذاب در عکس‌های تبلیغاتی اهمیت زیادی دارد. ایجاد یک بک گراند ساده سفید در این نوع عکس‌ها معمولاً غیرقابل قبول است مگر اینکه اکسسوری‌ها و سوژه عکاسی بسیار جذاب و نوآورانه عکاسی شده باشند.

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در چیست؟

تفاوت عکاسی صنعتی و تبلیغاتی در چیست؟

در ادامه به بررسی تفاوت‌های عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌پردازیم.

  • در عکاسی صنعتی از کمترین اکسسوری استفاده می شود و و گاهی ممکن است که هیچگونه عکس سوری نداشته باشد در مقابل در عکاسی تبلیغاتی از اکسسوری و بک گراند شلوغ در جهت بهتر نشان دادن سوژه استفاده می‌شود.
  • برخلاف عکاسی صنعتی که ادیت عکس‌ها تنها در جهت مشخص در نشان دادن محصول است ادیت عکس در عکاسی تبلیغاتی بیشتر نقش ایجاد جذابیت خلاقیت و نوآوری را داشته تا ابعاد جدیدی از یک محصول را به کاربر نشان دهد.
  • تصاویر صنعتی نسبت به تصاویر تبلیغاتی ساده‌تر هستند اما ممکن است به تجهیزات بیشتری نیاز داشته باشند.
  • در عکاسی صنعتی تلاش می‌شود جزئیات محصول به درستی به کاربر نمایش داده شود در حالی که در عکاسی تبلیغاتی تمرکز بر ایجاد احساس نیاز در کاربر برای استفاده از محصول مورد نظر است. همچنین نمایش جزئیات در این نوع عکاسی اولویت نیست.
  • عکس‌های صنعتی معمولاً در سایت یا کاتالوگ و بروشور استفاده می‌شوند در حالی که کاربرد عکس‌های تبلیغاتی بیشتر در شبکه های اجتماعی و بنر ها و بیلبورد ها است.
  • در عکاسی صنعتی ایده پردازی و خلاقیت نقش مهمی ندارد؛ در حالی که در عکاسی تبلیغاتی ایده ها و نوآوری‌ها عکس را شکل می‌دهند.
  • در عکاسی صنعتی معمولاً ترکیب بندی مورد توجه زیادی قرار نمی‌گیرد در حالی که در عکاسی تبلیغاتی ترکیب بندی یکی از مهم‌ترین عناصری است که در جذابیت تصویر موثر است.
  • نورپردازی در عکاسی صنعتی به گونه ای انجام شود که جزئیات محصول را به خوبی نمایش دهد در حالی که نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی به گونه ای است که عکس جذاب‌تر شود و توجه مخاطب را جلب کند.

اهمیت ابزار عکاسی

اهمیت ابزار عکاسی

واضح هست که هرچه عکس‌های بهتری بگیریم در امر تبلیغات و بازاریابی موفق‌تر خواهیم بود. یکی از عواملی که در گرفتن عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی عالی موثر است، استفاده از ابزار مناسب عکاسی است.

یکی از مهم‌ترین ابزار عکاسی که برای گرفتن عکس‌های تبلیغاتی و صنعتی اهمیت زیادی دارد، تجهیزات نور پردازی است. نور یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در تعیین کیفیت یک عکس است ابزار مهم دیگر سافت باکس و اکتاباکس است.

 این ابزارها امکان گرفتن تصاویری استاندارد و باکیفیت با بهترین نور را به ما می‌دهند. در صورتی که به تازگی کار خود را شروع کرده‌اید، بهتر است از چتر عکاسی استفاده کنید.

داشتن دوربین باکیفیت نیز برای عکاسی اهمیت زیادی دارد. در بیان فرق عکاسی صنعتی و تبلیغاتی می‌توان به این مورد هم اشاره کرد که اگر عکس‌ها برای سایت، بروشور، کاتالوگ و اهدافی غیر از بازاریابی استفاده شوند، میتوان از دوربین های میان رده استفاده کرد اما اگر عکاسی با هدف تبلیغات و برای استفاده روی بیلبورد، بنر، تابلوهای تبلیغاتی، شبکه‌های اجتماعی و … استفاده شود، باید از دوربین‌های جدید و باکیفیت بالا استفاده نمود.